Pasivna hiša: hiša prihodnosti
Ste pred gradnjo hiše in želite zgraditi toplotno učinkovito hišo, ki bo povzročala le minimalne stroške ogrevanja. Potem je pasivna hiša prava izbira. Taka hiša je zgrajena na poseben način in z uporabo najbolj toplotno izolativnega materiala, ki omogoča, da objekt ne porabi več 15 kilovatnih ur na kvadratni meter letno za ogrevanje tega objekta. Zmanjšanje toplotnih izgub dosežemo z različnimi tehničnimi rešitvami in upoštevanjem predpisanih konstrukcijskih kriterijev.
Orientacija
Pasivna hiša mora maksimalno izkoriščati energijo sonca, kar dosežemo tako da objekt umestimo na južno orientirano zemljišče. Upoštevati moramo tudi da je objekt primerno oddaljen od drugih objektov in dreves, predvsem od iglavcev.
Oblika zgradbe
Pasivna hiša mora imeti enostavno in kompaktno obliko. Prostore v katerih bivamo in preživimo več časa, ki imajo veliko steklenih površin, obrnemo proti jugu, druge pomožne prostore, z manjšimi okni pa obrnemo proti severu.
Okna in vrata
Vgrajujemo samo okna in vrata z nizko toplotno prevodnostjo in visokim faktorjem prepuščanja sončnega sevanja. Najpogosteje se v te namene uporabljajo okna in vrata s trojno zasteklitvijo.
Zunanji ovoj zgradbe
Fasadni ovoj predstavlja največjo površino objekta, skozi katerega se izgublja največ toplote, zato moramo največ pozornosti posvetiti prav fasadnemu ovoju. Pasivna hiša je zato obložena z toplotno izolacijskim materialom, ki zagotavlja nizke toplotne prevodnosti, kot je na primer ekspandirani polistiren, kamena volna in poseben material imenovan YTONG MULTIPOR.
Zrakotesnost
Fasadni ovoj pasivne hiše mora biti tudi zrakotesen, kar pomeni da ni nekontroliranega prezračevanja. Če poenostavimo to pomeni, da fasada nima toplotnih mostov, špranj in nezapolnjenih fug.
Prezračevanje – rekuperacija
Gre za sistem kontroliranega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka in oddajanjem te toplote hladnemu svežemu zraku.